Üniversitemiz 40.spor şenliklerinde şampiyon olan erkek voleybol takımımızı kutlarız
Üniversitemiz 40.spor şenliklerinde, kadınlar tenis dalında şampiyon olan öğrencimiz Zişan ÖZDEMİR 'i kutlarız
Üniversitemiz 40.spor şenliklerinde, erkekler atletizim 100 metre ve 400 metre dalında 2. olan Mevlüt Mert GÜNGÖR 'ü kutlarız
Üniversitemiz 40.spor şenliklerinde 3. olan erkek basketbol takımımızı kutlarız
İlkem GÖKÇE
Sevgili Öğrencimiz İlkem Gökçe Europa Triathlon Cup 2022 Yenişehir yaş kategorisinde 1. olup hepimizi gururlandırmıştır. Öğrencimizi tebrik ediyor, yolunun açık olmasını diliyoruz...
İlkem GÖKÇE
Sevgili Öğrencimiz İlkem Gökçe 2021 World Triathlon Para Cup Alanya Sprint mesafe yaş kategorisinde 2. olup hepimizi gururlandırmıştır. Öğrencimizi tebrik ediyor, yolunun açık olmasını diliyoruz...
URAP
Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi URAP sıralamasında dünyada 154. sırada
evdekal
Ortodonti A.D.

Ortodonti alanında ülkemizin temel eğitim kurumlarından biri olan Anabilim Dalımız 1973 yılından itibaren yetiştirdiği uzmanlar ile ortodontik problemlerin tedavisi konusunda hep en önde olmuştur. 2011 yılına kadar Ortodonti Doktorası veren Ana Bilim Dalımız, bu yıldan itibaren DUS sınavıyla aldığı en başarılı öğrencileri uzman olarak yetiştirmektedir. İlk mezunlarını verdiği yıldan itibaren toplam 72 mezunumuz Anabilim Dalımızda eğitimlerini tamamlamışlardır. Anabilim Dalımızdan yetişenlerden akademisyen olarak çalışmalarına devam eden mezunlarımızın bir bölümü  ülkemizde yeni Ortodonti Bölümlerinin kurulmasına öncülük etmişler ya da önemli görevler üstlenmişlerdir. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Bölümü’nde, her yaştan diş-çene uyumsuzluğu olan, çapraşık dişleri bulunan hastalarda hareketli veya sabit aygıtlar kullanılarak ideal bir diş dizisi elde edilmesi, aynı zamanda iskeletsel bozuklukların, büyüme yönlendirmesi yapılarak veya cerrahi tedavilerle birlikte düzeltilmesi sağlanmaktadır. Kliniğimizde uygulanan tedaviler, Hareketli aparey tedavisi, Fonksiyonel aparey tedavisi, Sabit aparey tedavisi, Erken dönem ortodontik tedaviler, Ağız dışı aparey uygulamaları, Erişkin ortodontik tedavisi, Lingual ortodonti, Şeffaf plak tedavisi, Dudak damak yarığı tedavisi, Uyku apnesi tedavisi, Temporomandibular eklem tedavisi, Ortognatik cerrahi tedavisi, Travma splinti uygulaması ve Pekiştirme tedavileridir. Ana Bilim Dalımız eğitim programı, diş hekimliği eğitimi ve uzmanlık eğitimini içermektedir. 

Diş Hekimliği öğrencisi eğitimi: Diş Hekimliği öğrencileri, 1. Sınıfta 1 saatlik Ortodonti tanıtım dersini takiben  3. ve 4. Sınıflarda 14’er saat teorik Ortodonti eğitimi almaktadırlar. 4. ve 5. Sınıflarda küçük gruplar halinde sırasıyla 44 saat ve 60 saat muayene, vaka tartışması ve klinik uygulama eğitimi almaktadırlar.

Araştırma Görevlisi eğitimi: Ortodonti Ana Bilim Dalı uzmanlık öncesi eğitim programına adaylar, yılda bir kez, belirlenen kontenjan sayısına göre (1-4 aday) DUS puanı ile kabul edilmektedir. Uzmanlık öncesi eğitim programı çerçevesinde 1 ay Ağız Diş Çene Cerrahisi rotasyonu, 1 ay Periodontoloji rotasyonu yapılmaktadır. Uzmanlık öncesi eğitim süresince toplam 600 saatlik teorik ortodonti eğitimi alınmakta, klinik olarak hareketli apareylerle başlanılan ortodontik uygulama eğitimleri,  3 ay sonunda sabit ortodontik tedavi uygulamaları eklenerek devam etmektedir. Eğitimin 1. ve 2. yılında kıdemlilik için yeterlilik sınavı, 4. yıl sonunda ise tez savunma sınavı ve uzmanlık bitirme sınavı uygulanmaktadır.

Eğitim programı 

-Haftada 1 gün Ortodonti-Plastik Cerrahi ortak konseyi (Ortognatik tedavi) Pazartesi saat 10:00-11:00) -Haftada 1 gün Ortodonti-Plastik Cerrahi ortak konseyi (Dudak damak yarığı tedavisi) Pazartesi saat 11:00-12:00) - Haftada 1 gün Ortodonti-KBB- Göğüs Hastalıkları ortak konseyi (Uyku apnesi tedavisi) Pazartesi saat 11:00-12:00) - Haftada 1 gün makale saati (Pazartesi saat 9:00-9:45) - Haftada 1 gün vaka tartışması toplantısı (Salı saat 9:00-12.00) 15 günde bir seminer (Salı 11.00-12.00)

Bunlar dışında araştırma görevlileri, AnaBilim Dalımızda uygulanan bütün ortodontik tedavileri uygulayabilmekte ve tedavinin her aşamasını sorumlu öğretim üyesinin danışmanlığında yürütmektedirler. Uzmanlık eğitimi süresince araştırma görevlileri diş hekimliği öğrencisinin eğitiminde de yer alarak eğitirken kendi eğitimlerini de pekiştirmektedirler.

Anabilim Dalımız ülkemizde ortodontik tedavi alanındaki öncü görevini sürdürmektedir.

Prof.Dr. Tülin TANER


 

     Doç. Dr Hakan EL


 

     Dr. Öğr. Üyesi Cenk Ahmet AKCAN


 

     Doç.Dr. Bengisu AKARSU


 

     Doç.Dr. Ezgi ATİK


 

 Doç.Dr. Hande GÖRÜCÜ COŞKUNER


  Öğr.Gör. Gediz AKSÖZ


  Dt. İzel Gizem ADIGÜZEL


 Dt. Güleser AKDEMİR


     Dt. Balaz EROĞUL


     Dt. Hazal KARAGÖZ


  Dt. Ezgi Gizem ULUTAŞ


   Dt. Uğur DURMUŞ


   Dt. Servet ERBAŞ


   Dt. Büşra GÖKALP


   Dt. Aslıhan KUĞUOĞLU


  Dt. Özden TÜRK


     Dt. Enes ERDOĞAN


     Dt. Seher KARACA


     Dt. Kübra Hilal TÜRKOĞLU


Dt.Yüksel Ceren BOZ


Dt. Sümeyye AĞAÇDAN


 Dt. Burak ŞANLI